Gruvedrift

Gullrush til havbunnen

• Staten vil skape ny næring i undersjøisk gruvedrift • Naturvernforbundet krever full stans

Oljeteknologi: Forskere fra NTNU har undersøkt mineralforekomster på havbunnen nord for Jan Mayen. Både gull, sølv, kobber og sink ble funnet, og konsentrasjonen er større enn i tradisjonelle gruver på fastlandet.Foto: Lars Ivar Tumyr, NTNU Oljeteknologi: Forskere fra NTNU har undersøkt mineralforekomster på havbunnen nord for Jan Mayen. Både gull, sølv, kobber og sink ble funnet, og konsentrasjonen er større enn i tradisjonelle gruver på fastlandet.Foto: Lars Ivar Tumyr, NTNU

Deler av havbunnen på norsk sokkel er allerede kartlagt av oljeindustrien, men områdene med størst muligheter for metaller er lite undersøkt. Men under boring etter olje tas det prøver, og Oljedirektoratet sitter på interessante opplysninger.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.