Historie

Desil­lu­sjonert på dødsleiet

I sin utrettelige kamp for samenes rettigheter, ble Elsa Laula (1877–1931) beskyldt for å gi samene falske forhåpninger:

6. FEBRUAR: På denne dagen i 1917 ble det første samiske stormøtet holdt i Trondheim. Foto: Schrøderarkivet/Sverresborg 6. FEBRUAR: På denne dagen i 1917 ble det første samiske stormøtet holdt i Trondheim. Foto: Schrøderarkivet/Sverresborg

Sommeren 1899 blir en samisk mann og hans åtte år gamle sønn funnet inntullet i et garn på bunnen av et tjern nord i Sverige. Saken blir ikke etterforsket, selv om den angivelige ulykken skjer dagen før de avdøde, Lars Laula og sønnen Matteus, skal i retten for å kjempe for sin rett til å drive jordbruk som samer. Kanskje er det ikke tilfeldig at Elsa Laula, Lars’ datter og Matteus’ søster, snart skal bli en av de fremste forkjemperne for samers rettigheter.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Sommerlektyre

Anne Sverdrup-­Thygesons «skal lese»-liste strekker seg langt inn i høsten.

Sosiale medier

Zuckerberg satser på tipping: – Stort skade­po­ten­sial

Ny norsk sangbok

Oslo-Biskop Sunniva Gylver nominerer «Sint» av Hilja. – Låta er en opp­ford­ring til alle som har funnet seg i litt for mye.