Kunst

Det tapte dannel­ses­idealet

Uønsket i skolen, produktivt i kunsten – kunstner Ane Hjort Guttu tar for seg regelbrudd i to av sine videoverk:

Regelryttere: Kunstner Ane Hjort Guttu mener skolen har fått et konservativt tilbakeslag med økt fokus på disiplin. I hennes «Frihet forutsetter at noen er fri» problematiserer hun skolens regelfokus. Regelryttere: Kunstner Ane Hjort Guttu mener skolen har fått et konservativt tilbakeslag med økt fokus på disiplin. I hennes «Frihet forutsetter at noen er fri» problematiserer hun skolens regelfokus.

– En ting som er sikkert, er at det ikke er mulig å tenke utenfor boksen i norsk skole i dag. Men det er mulig i kunsten, sier Ane Hjort Guttu.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Å holde seg våken

Ingvild Hovland Kaldal pendler rastløst mellom små pasteller og svære kulltegninger.

Anmeldelse

En ufo av sam­tids­kunst

I 2013 kuraterte Massimiliano Gioni Veneziabiennalen. Nå har han samlet intervjuene sine med dem som gjorde det før og etter ham.

Kunst

Monolithos

Veteranen Kristian Blystads ansikter og menneske- og dyrekropper er både rørende og i enhver forstand tunge.