Eu

Tunge løft for unionen

Flyktninger og britenes krav om endringer står sentralt på EU-toppmøte:

PÅ FLUKT: Disse flyktningene ankom den greske øya Lesbos onsdag, etter å ha krysset havet fra Tyrkia. I går og i dag diskuterer EUs toppledere hvordan de skal forholde seg til flyktningkrisa. Foto: BULENT KILIC, AFP/NTB scanpix PÅ FLUKT: Disse flyktningene ankom den greske øya Lesbos onsdag, etter å ha krysset havet fra Tyrkia. I går og i dag diskuterer EUs toppledere hvordan de skal forholde seg til flyktningkrisa. Foto: BULENT KILIC, AFP/NTB scanpix

933.776 flyktninger har ankommet Europa sjøveien i år, fram til 14. desember, ifølge International Organisation for Migration (IOM). I hele 2014 kom det 219.000.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Et parti som offisielt er erklært ekstre­mistisk og en trussel mot demo­kra­tiet kan i morgen vinne reint flertall i en tysk delstat.

Iran

Iran-krigen skulle inn i en mer lavmælt, økonomisk fase. I stedet har den militært blusset opp igjen – to måneder før valget i USA.

Usa

Democratic Socialists of America (DSA) vil forandre USA. Men først må de bli enige om hvordan.