Olje

IS kan pumpe olje i ti år

Hemmeligstemplet rapport om IS-oljen: Utvinner med primitive metoder, men har store reserver:

UPROFT: Et hjemmesnekret raffineri i Idlib-provinsen vest i Syria, onsdag denne uka. Raffineriet er eid av Yousef Ayoub, som kjøper olje fra IS-kontrollerte områder for 44 dollar fatet.Foto: Khalil Ashawi, REUTERS/NTB scanpix UPROFT: Et hjemmesnekret raffineri i Idlib-provinsen vest i Syria, onsdag denne uka. Raffineriet er eid av Yousef Ayoub, som kjøper olje fra IS-kontrollerte områder for 44 dollar fatet.Foto: Khalil Ashawi, REUTERS/NTB scanpix

Den islamske staten (IS) kontrollerer store oljefelter i både Syria og Irak, men klarer bare å utnytte en brøkdel av dem. Det er konklusjonen i en hemmeligstemplet rapport som konsulentselskapet Rystad Energy har lagd på oppdrag for Utenriksdepartementet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Et parti som offisielt er erklært ekstre­mistisk og en trussel mot demo­kra­tiet kan i morgen vinne reint flertall i en tysk delstat.

Iran

Iran-krigen skulle inn i en mer lavmælt, økonomisk fase. I stedet har den militært blusset opp igjen – to måneder før valget i USA.

Usa

Democratic Socialists of America (DSA) vil forandre USA. Men først må de bli enige om hvordan.