Medier

Sparer titalls millioner

• Digitale nyhetsmedier får momsfritak fra neste år • Det tilsvarer 350 millioner kroner i støtte

Endelig momsfri: Mange av Aftenpost ens abonnenter har tilgang til både papiravisa og det digitale tilbudet for pc, nettbrett og mobil. Til neste år slipper Aftenpostens sjefredaktør Espen Egil Hansen å belaste leserne med moms på digitalutgaven. Foto: Christopher Olssøn Endelig momsfri: Mange av Aftenpost ens abonnenter har tilgang til både papiravisa og det digitale tilbudet for pc, nettbrett og mobil. Til neste år slipper Aftenpostens sjefredaktør Espen Egil Hansen å belaste leserne med moms på digitalutgaven. Foto: Christopher Olssøn

Etter mange års kamp vant mediebransjen i går en stor seier. I statsbudsjettet for neste år lover kulturminister Thorhild Widvey (H) og finansminister Siv Jensen (Frp) fritak for moms på digitale nyhetsmedier.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Kjennere av feltet mener distri­bu­sjonen av lettleste barnebøker er presset. Skole­bi­blio­tekar ber kommunene ta ansvar.

Arkitektur

Moder­nismen gikk hånd i hånd med industrien, mener arkitekt Ole Lysne. – Nå har det løpt løpsk.

Kunst

Kari Saanum ante ikke hva hun skulle gjøre med mannens verk da han døde. Ansvaret for landets kunst­ne­rarv er pulve­ri­sert, konklu­derer fersk rapport.