Bøker

Bokskredet fra Kina

Norge importerer over sju ganger så mange bildebøker for barn fra Kina som for ti år siden:

Bokfjell: Grafen viser mengden bildebøker som er importert fra Kina, i kilo. I fjor importerte Norge nesten en halv milliard kilo bildebøker for barn fra Kina. Mesteparten er produsert for norske forlag. Bokfjell: Grafen viser mengden bildebøker som er importert fra Kina, i kilo. I fjor importerte Norge nesten en halv milliard kilo bildebøker for barn fra Kina. Mesteparten er produsert for norske forlag.

Norske forlag trykker stadig flere av sine barnebøker i Kina. På ti år har mengden eksplodert, viser tall fra Statistisk sentralbyrå.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Essay

«Naza» har fått en prois­raelsk mot-dokumentar der sivile ofre er blitt til «terro­ris­ter».

Bøker

Spotify har rullet ut en ny satsning på lydbøker i Norge. Bransje­ekspert Lasse Winkler tror et skred av engelsk­språk­lige titler vil påvirke det norske markedet.

Ved veis ende

Dag Seierstad (1936–2026)