Økonomi

Staten mer innovativ enn private

• Stjerneøkonom: Oljefondet bør investeres i teknologiforskning • Kaster gründermytene på dynga

VIL MYTENE TIL LIVS: Den internasjonalt anerkjente økonomen Mariana Mazzucato mener at statlige midler spiller en helt avgjørende rolle i teknologiutviklingen. Foto: Giliola Chisté VIL MYTENE TIL LIVS: Den internasjonalt anerkjente økonomen Mariana Mazzucato mener at statlige midler spiller en helt avgjørende rolle i teknologiutviklingen. Foto: Giliola Chisté

– Iphonen er basert utelukkende på patenter utviklet på oppdrag for den amerikanske staten, men det står ingenting om dette i noen av bøkene om Steve Jobs. Vi må kvitte oss med mytene om start-ups og gründere, sier Mariana Mazzucato.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Trygdeskandalen

Ofrene for Nederlands trygde­skan­dale fikk en egen ordning for opp­reis­ning. I Norge har ofre måttet ta staten til retten – og tapt.

Kriminalitet

Utlovet dusør for å navngi ungdommer

Finnmark

Hensyn til reindrift og natur gjør at det tar dobbelt så lang tid å bygge kraftlinje i Finnmark som ellers i landet.