Økonomi

Staten mer innovativ enn private

• Stjerneøkonom: Oljefondet bør investeres i teknologiforskning • Kaster gründermytene på dynga

VIL MYTENE TIL LIVS: Den internasjonalt anerkjente økonomen Mariana Mazzucato mener at statlige midler spiller en helt avgjørende rolle i teknologiutviklingen. Foto: Giliola Chisté VIL MYTENE TIL LIVS: Den internasjonalt anerkjente økonomen Mariana Mazzucato mener at statlige midler spiller en helt avgjørende rolle i teknologiutviklingen. Foto: Giliola Chisté

– Iphonen er basert utelukkende på patenter utviklet på oppdrag for den amerikanske staten, men det står ingenting om dette i noen av bøkene om Steve Jobs. Vi må kvitte oss med mytene om start-ups og gründere, sier Mariana Mazzucato.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Politikk

Frp vil at personer som er dømt for mis­hand­ling av ektefelle, ikke skal få hente ny ektefelle fra utlandet. Rødt støtter forslaget.

Sikkerhet

Norsk-russiske fiskeri­av­taler bekymrer EUs fiskeri­kom­missær. Eksperter forsvarer samar­beidet.

Jordbruk

Staten vil bruka over 12 milliardar kroner for å gjera landbruket meir kli­mavenn­leg. Sjølv saknar landbruket vilje til å løfta fattige bønder.