Eu

Krisejakt med løskrutt

«SISTE SJANSE»: EUs nye president Jean-Claude Juncker har snekret sammen en investeringsplan for EU. Kritikerne mener planen er finansakrobatikk som ikke vil skape veksten Europa trenger. Foto: Vincent Kessler, REUTERS/SCANPIX «SISTE SJANSE»: EUs nye president Jean-Claude Juncker har snekret sammen en investeringsplan for EU. Kritikerne mener planen er finansakrobatikk som ikke vil skape veksten Europa trenger. Foto: Vincent Kessler, REUTERS/SCANPIX

EUs ferske president Jean-Claude Juncker presenterte i går en ny «investeringsoffensiv» som skal snu den negative økonomiske spiralen i Europa. Planen som etter sigende skal være verdt 315 milliarder euro, er kjernen i den nye EU-ledelsens agenda. Juncker kaller planen «en siste sjanse til å skape jobber og sloss mot krisa» som har rammet unionen de siste årene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Iran-krigen

Donald Trump har avvist Irans forslag om å åpne Hormuz­stredet og gjenoppta forhand­lin­gene. Privat vurderer han nye angrep etter mellom­valget, ifølge Reuters.

Analyse

Det pågår en stedfor­tre­derkrig i Brasils høy­este­rett.

Reportasje

Folk i Russland og Finland var bundet sammen av geografien. I sommer bestemte den finske regje­ringen seg for å forlenge stengingen av grensa på ubestemt tid.