Obama-skuffelse ga venstreløft

Redaktør spår ny venstrebevegelse i USA:

I NORGE: Bhaskar Sunkara, redaktør for det amerikanske venstremagasinet Jacobin, snakker på Globaliserings- konferansen i Oslo i dag. I NORGE: Bhaskar Sunkara, redaktør for det amerikanske venstremagasinet Jacobin, snakker på Globaliserings- konferansen i Oslo i dag.

– I dag er det lett å kalle seg sosialist i USA. Jeg ble født året Berlin-muren falt, og hos min generasjon er det ingen som assosierer sosialisme med Gulag og militærparader. Og unge i dag er mer positive til sosialisme enn kapitalisme, sier Bhaskar Sunkara (25) til Klassekampen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina

Eks-for­svars­mi­nister Mykhajlo Fedorov var blant Ukrainas mest populære politikere. Nå mener analy­ti­kere at videotalen hans kan ha satt en stopper for oppturen.

Midtøsten

Israel mener Erdoğan trekker Tyrkia inn i «farlige eventyr» i Syria. Men Netanyahu spiller selv et farlig spill ved å trappe opp konflikten før valget, mener tidligere tyrkisk diplomat.

Tyskland

Debatten om et forbud mot «høyre­eks­tre­mis­tiske» AFD har blusset opp igjen – mens partiet bare vokser.