Leder

Nato-Jens

  • Norge har tradisjon for å vera lydig og logrande til USA i Nato. Rett nok vart ikkje norske styrkar med på den folkerettsstridige invasjonen av Irak, men Norge plar følge det minste vink frå amerikanarane, også under Jens Stoltenbergs tid som norsk statsminister. Seinast lydde vi på kommando da norske fly bomba Libya. Derfor gir sjølvsagt Jens Stoltenberg labb, når USA no ser ut til å ville ha han som ny generalsekretær i forsvarsalliansen. Det har vorte innvendt mot Jens Stoltenberg at han ikkje har vore nok engasjert i tryggingspolitikken, meir opptatt av vaksinar og miljø enn av bomber. Da ser ein bort frå at statsministeren sjølv greip aktivt inn for norsk deltaking i Libya, stikk i strid med signala frå Utanriksdepartementet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Leder

April och tystnad

Våren ligger öde. Det sammetsmörka diket krälar vid min sida utan spegelbilder. Det enda som lyser är gula blommor. Jag bärs i min skugga som en fiol i sin svarta låda.

Den stille uke

Dagene vi nå befinner oss i kalles den stille uke. Fra palmesøndag til påskeaften sto orgelet tidligere urørt under gudstjenestene, og det var stille fra kirkeklokkene. Den norske kirke forteller at det hviler et dypt alvor over denne uka. Vebjørn Selbekk, redaktør i den kristne avisa Dagen, viste til krigen i Midtøsten da han konstanterte på NRKs radioprogram «Mandagspanelet»: Denne uka ser ikke ut til å bli stille. Før helga ble det klart at tusenvis av amerikanske soldater er på vei til Midtøsten, og det som ser ut til å være forberedelsene til amerikanske bakkeoperasjoner i Iran. Mandag kom USAs president Donald Trump med en ny uttalelse på sin egen sosiale medieplattform Truth social. Der hevder han at en avtale snart kommer på plass.

Rimelig krav

For ei uke siden gikk startskuddet for årets lønnsforhandlinger. I år er lønnsoppgjøret et hovedoppgjør. Det betyr at det ikke bare forhandles om lønn, men også andre deler av tariffavtalen som pensjon og velferdsordninger. Først ut er som vanlig industrien. LO og Fellesforbundets leder Christian Justnes har forskuttering av sjukepenger som et av sine viktigste krav. Kravet omfatter også pleiepenger og foreldrepenger. Når en arbeidstaker blir sjuk, dekkes de første 16 dagene av arbeidsgiver.