En posisjon bortenfor

Klassekampen initierte i høst en debatt om Mathias Faldbakkens bok Macht und Rebel. Skandinavisk misantropi 2. Det ble antydet at romanen stilte spørsmål som er identiske med de utfordringene venstresiden står overfor i dag. Hvis man derimot tolker romanen som et forsøk på å lose et klassisk avantgardistisk selvbilde gjennom like klassiske provokasjonstrang og hip brandingteori, blir det vanskeligere å se hvordan diskusjonen kan tilføre venstresiden et avgjørende bidrag. Sagt på en annen måte: Er den venstreradikales forsøk på å formulere en tilstrekkelig skarp kritikk av verden identisk med den kritikken avantgarden formulerer vis-à-vis utfordringene den møter?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Kagge tar nye jafs av bokmar­kedet og er nå størst på sakprosa for voksne i det norske bokmar­kedet.

Bøker

Det respek­terte Malmö-forlaget El­ler­ströms har utgitt kvali­tets­bøker i over 40 år. Nå ber de leserne om hjelp for å overleve.

Ideer

Nei til «Gubben og katten», «Kvinner i kamp» og Aslak Nore: Slik virker sensur og selvsensur på det russiske bokmar­kedet.