Du kan bla til neste sideBla med piltastene
Sett fra nord

Hva skal vi leve av etter torsken?

I alle år har torsk sørget for mat, arbeid og eksport­inntekter. Nå går kvotene dramatisk ned. Det er all grunn til å se på alle de andre mulighetene havet har å by på.

Skattejakt: Til dels ukjente bunndyr er hentet opp fra store dyp i Polhavet. Forskere fra flere institusjoner kartlegger og jakter på muligheter. Fra høyre Robert Johansen, Edel Elvevoll, Ragni Olsson og Steinar Bergseth. Foto: Ole Magnus Rapp

Vi må raskest mulig lære oss å dyrke tang og tare og få de fiberrike plantene inn i kostholdet. Forskere må finne kommersielle potensial i de mange småfiskene med navn vi aldri har hørt om. Raudåte må bli fast inventar i mange matretter. Næringen langs kysten må finne måter å oppdrette kveite, hyse, torsk, breiflabb og en rekke andre arter.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen