Det amerikanske bombeangrepet mot Syria ble iverksatt uten forutgående gransking av Organisasjonen for forbud mot kjemiske våpen (OPCW) og uten godkjenning fra FNs sikkerhetsråd. Fra Syria og deres allierte, Russland og Iran, sies det at angrepet «krysser alle røde linjer». Nye angrep vil ikke bli tolerert. Obama-administrasjonen var på sin side svært opptatt av å unngå direkte militære konfrontasjoner med Russland i Syria. Washington valgte denne gangen å fravike denne forsiktige linjen. Angrepet på den syrisk flybasen kunne i prinsippet ha rammet russiske fly, noe som viser at konflikten kan utvikle seg til en direkte militær konfrontasjon mellom verdens to sterkeste militærmakter.
PAPIRKUTT: Trond Giske (Ap) mener Norge bør gå foran for å skape en digital skole. Her på valgkampbeøk på SFO på Brånås skole i Skedsmo i 2015. Foto: Anniken C. Mohr
Debatten om digitalisering av norsk barndom er igjen aktuell, og Trond Giske er på banen med løfter om nettbrett eller bærbar pc til alle skoleelever.