Teknologi

Ville ikke la arbeidere bli teknologiens testkaniner

Kristen Nygaards ideer om mennesket og teknologi bør inspirere dagens fagforeninger, mener forskere. I dag ville datapioneren og Nei til EU-lederen fylt 100 år.

Pionerer: Forskningssjef Kristen Nygaard (t.h.) og cand. real Ole-Johan Dahl på Norsk Regnesentral viser fram det nye norske programmeringsspråket «Simula» til en sovjetisk forsker. Simula skulle siden legge grunnlaget for noen av de mest kjente programmeringsspråkene som brukes i dag. Foto: John Myhre, AftenpostenPionerer: Forskningssjef Kristen Nygaard (t.h.) og cand. real Ole-Johan Dahl på Norsk Regnesentral viser fram det nye norske programmeringsspråket «Simula» til en sovjetisk forsker. Simula skulle siden legge grunnlaget for noen av de mest kjente programmeringsspråkene som brukes i dag. Foto: John Myhre, Aftenposten

De fleste husker kanskje Kristen Nygaard (1926–2002) best som nei-sidas ansikt utad i EU-kampen på 1990-tallet. Færre vet nok at han var med på å utvikle grunnlaget for et dataspråk som brukes i svært mye av teknologien vi omgås med i hverdagen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunst

Europol slår alarm om kunst­ty­ve­rier i ny rapport: Tyvene har blitt volde­li­gere og bruker våpen og eksplo­siver

Musikk

Det er full krig i Musikk-Norge i forkant av Tonos ekstra­or­di­nære årsmøte. Komponist Håkon Thelin frykter for den smale musikken.

Iran

Raha Nik-Andishs hverdag i Teheran er preget av frykt og usikkerhet. Men han finner håp i kunsten.