Julie Amundsen har delt denne artikkelen med deg.

Julie Amundsen har delt denne artikkelen

Bli abonnent
Teater

Riksteatret innrømmer KI-bruk

Teateret brukte kunstig intelligens til å lage plakater til «Narnia» og «Jakten på prinsessa».

Delvis KI-genererte: Illustratørene og designerne Riksteatret bruker, har anvendt kunstig intelligens til å generere deler av forestillingsplakatene til «Legenden om Narnia» og «Jakten på prinsessa». Begge foto: RiksteatretDelvis KI-genererte: Illustratørene og designerne Riksteatret bruker, har anvendt kunstig intelligens til å generere deler av forestillingsplakatene til «Legenden om Narnia» og «Jakten på prinsessa». Begge foto: Riksteatret

Den Nationale Scene i Bergen fikk tidligere denne uka kjeft for å ha brukt kunstig intelligens til å lage to teaterplakater. Nå vedgår også Riksteatret å ha brukt KI i utviklingen av to plakater.

I 2024 hadde teateret premiere på barneforestillingen «Jakten på prinsessa». Bildet av hovedrolla er ekte, men noen av elementene rundt er KI-genererte.

Forestillingen er produsert i samarbeid med Den Nationale Scene.

– Her måtte plakaten lages lenge før forestillingen var klar. Bakgrunnen er satt sammen av kjøpte elementer fra bildebanker, og noen elementer er KI-generert, sier Mette Hægeland Blom, informasjonssjef ved Riksteatret.

Bruker illustratører

Et år seinere, i 2025, dro Riksteatret på turné med forestillingen «Legenden om Narnia – løven, heksa og klesskapet».

Også denne plakaten inneholder elementer som er KI-generert, forteller Blom.

Dronninga på bildet er håndtegnet av en illustratør, mens barna i forgrunnen er KI-genererte.

– Det er fordi barna ikke var castet på tidspunktet hvor plakaten skulle lages, sier hun.

De resterende elementene er lastet ned fra bildebanker.

«­Teatrene bør se på mulig­heten for å lage et felles rammeverk.»

Mette Hægland blom, informasjonssjef ved Riksteatret

Blom understreker at de alltid engasjerer designere, illustratører og byråer til å utvikle plakater.

– Der det vurderes som hensiktsmessig, kan enkelte elementer, som bakgrunner, være utviklet ved hjelp av KI som en del av den kreative prosessen, sier hun og legger til:

– Men det er ikke sånn at vi i kommunikasjonsavdelingen ber en KI-modell om å lage en plakat fra bunnen. Vi går alltid til en grafisk designer eller illustratør, og alt de gjør, er basert på ideer til det kunstneriske teamet som lager forestillingen.

Foreslår felles regler

Illustratør Gunvor Rasmussen sa i Klassekampen tirsdag at Den Nationale Scene enten måtte trekke plakaten hvor det var blitt brukt kunstig intelligens, eller merke dem som delvis KI-genererte.

– Hvorfor er ikke Riksteatrets plakater merket, Blom?

– Det kan du si. De er i hvert fall merket med hvem som har laget plakaten.

– Vil dere vurdere å framover merke plakater som er delvis KI-genererte?

– Jeg tenker at teatrene kanskje bør se på muligheten for å lage et felles rammeverk for dette, men jeg tror det er viktig ikke å være så bastante, sier Blom.

Lyst å lese mer fra Klassekampen?

Bli abonnent

Du kan enkelt registrere deg med

Teater

Teater

Male Fantasies

«Male Fantasies» er et tankeeksperiment: Hvordan oppstår frihet og hvilken kraft bor i kampen for den?

Teater

Peeropolis

Ei musikalsk reise inn i Peer Gynts indre – ny­­­­skapande og annleis, men likevel tru mot Ibsens tekst.

Teater

Mina og Grise­fis­ken

Underhaldande og i overkant mangslungen familiemusikal med alvorlege undertonar.