Datasenter

KI dominerer kraftkøen

68 datasenteraktører venter på kraft til nye prosjekter i Norge. De største planlagte prosjektene er utenlandskeide og skal forsyne tekgiganter.

Gigantprosjekt: I Fyresdal kommune utvikler det amerikanske selskapet Edgeconnex et datasenter. En rekke andre store datasenterprosjekter venter på kapasitet i kraft­nettet. Gigantprosjekt: I Fyresdal kommune utvikler det amerikanske selskapet Edgeconnex et datasenter. En rekke andre store datasenterprosjekter venter på kapasitet i kraft­nettet.

De siste tiåra har vi gått fra ett til 113 registrerte datasentre i Norge. Ser man på prosjektene som planlegges, kan dette være toppen av isfjellet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Psykiatri

Psykiater ser store konse­kvenser av rask ADHD-dia­gnos­ti­sering

Forskning

Statis­tiker Tobias Dahl ved Sintef mener forsk­nin­gen på effektene av sosiale medier og skjermbruk er så dårlig at sunn fornuft bør trumfe.

Arbeidsliv

Ansatte på store olje- og gassanlegg må klare seg med enkel brødkost. De som driver kantina, er i streik.