Jemen

Houthi-militsen angriper Saudi-Arabias oljeanlegg

Houthiene angriper oljeanlegg og begrenser skipstrafikken i Rødehavet. Deres mektigste våpen er inflasjon, forklarer professor.

Feiring: «Gud er god, død over Amerika», står det på plakatene houthi-støttespillere holdt på en markering mot landets Saudistøttede regjering i hovedstaden Sanaa, Jemen, 20. juli. Foto: Osamah Abdulrahman, AP/NTBFeiring: «Gud er god, død over Amerika», står det på plakatene houthi-støttespillere holdt på en markering mot landets Saudistøttede regjering i hovedstaden Sanaa, Jemen, 20. juli. Foto: Osamah Abdulrahman, AP/NTB

Natt til søndag sendte Houthi-militsen i Jemen flere rakett- og droneangrep mot to oljeanlegg i Saudi-Arabia. Angrepene er en kraftig eskalering fra houthienes side. Den kommer som følge av det de anser som et regionalt maktskifte i deres og Irans favør, ifølge den amerikanske Midtøsten-forskeren Annelle Rodriguez Sheline.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Serbia

Etter to år med protester utfordrer student­be­ve­gelsen makta i Serbia. Utfallet kan få betydning for serbernes tillit til demo­kra­tiet, mener jurist og aktivist.

Frankrike

1200 personer er pågrepet og 150 politifolk er skadet i lørdagens voldsomme demon­stra­sjoner i Frankrike, sier regje­ringen i Paris.

Ukraina

Ukrainas president mener forsvaret deres svekkes av farts­be­grens­ninger på Starlink-systemet, og peker på ameri­kanske myndig­heter.