Samferdsel

– Bygg jern­bane nå!

Nord-Norgebanen er utredet åtte ganger og behandlet i Stortinget minst 17 ganger. Men lokale røster har i liten grad kommet fram, viser ny studie.

Venter: Fra huset sitt i Burfjorddalen i Nord-Troms har Berit Kaasen Bjørnholt utsikt til der jernbanen kunne ha kommet i 1923. Venter: Fra huset sitt i Burfjorddalen i Nord-Troms har Berit Kaasen Bjørnholt utsikt til der jernbanen kunne ha kommet i 1923.

Denne sommeren er det 103 år siden Stortinget vedtok å bygge en Nord-Norgebane med endestasjoner i Vadsø og Kirkenes.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Etter en måned med streik, lockout og tapte oljeinn­tekter legger partene ned våpnene. Nå blir det frivillig lønns­nemndv, som trolig gir fagfor­eningen den samme avtalen de streiket mot.

Arbeidsliv

Den pågående streiken og lockouten i olje­bran­sjen koster en halv milliard i uka. Konflikten kan bli svært vanskelig å løse, mener Styrke.

Utdanning

Lærere savner mer tid til å hjelpe elevene