Bøker

Ber utvalget forklare seg

Forleggerforeningen mener uventede nullinger vitner om at Kulturrådet har økt kravene. Nå vil Trine Skei Grande ha svar.

Har spørsmål: Trine Skei Grande, leder i Forleggerforeningen, mener å ha sett en forskyvning i kvalitetskriteriene til innkjøpsordningen for skjønnlitteratur. Foto: Odin JægerHar spørsmål: Trine Skei Grande, leder i Forleggerforeningen, mener å ha sett en forskyvning i kvalitetskriteriene til innkjøpsordningen for skjønnlitteratur. Foto: Odin Jæger

Mandag kveld landet et brev i postkassa til Kulturrådet. Forleggerforeningens leder Trine Skei Grande ba om å få et møte om innkjøps­ordningen for litteratur: ­Foreningen synes nemlig å ha sett en «forskyvning i hva utvalget legger til grunn for litterær kvalitet i sine avgjørelser».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Essay

«Naza» har fått en prois­raelsk mot-dokumentar der sivile ofre er blitt til «terro­ris­ter».

Bøker

Spotify har rullet ut en ny satsning på lydbøker i Norge. Bransje­ekspert Lasse Winkler tror et skred av engelsk­språk­lige titler vil påvirke det norske markedet.

Ved veis ende

Dag Seierstad (1936–2026)