Libanon

– Handler om å skape mest mulig ødeleggelse

Israel rykker stadig dypere inn i Libanon, men har ingen planer om permanent okkupasjon, ifølge den israelske analytikeren Ori Goldberg.

Flykter fra truslene: En ­familie flykter etter at ­Israel i går varslet nye angrep mot Dahieh i det sørlige Beirut. Foto: Bilal Hussein, AP/NTBFlykter fra truslene: En ­familie flykter etter at ­Israel i går varslet nye angrep mot Dahieh i det sørlige Beirut. Foto: Bilal Hussein, AP/NTB

De siste dagene har israelske bakkestyrker rykket stadig dypere inn i Libanon. For første gang siden 2006 har de krysset Litani-elva, lenge ansett som den uoffisielle grensa for Israels såkalte buffersone, og tatt kontroll over det strategisk viktige Beaufort-slottet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Jemen

En ny offensiv prøver å drive Houthi-militsen tilbake. Begge sider tror USA kan være på vei inn i krigen.

Intervju

Norges suve­re­nitet trues av makta til ameri­kanske tek-oligarker, sier forfatter Ben Tarnoff.

Ukraina

En russisk plan beskriver en omfattende kampanje for å slå ut Ukrainas energi­for­syning før vinteren, ifølge New York Times.