Arbeidsliv

Bitter feide kan gi streik i morgen

En langvarig strid kan føre til streik i staten fredag. På hver sin side står Øystein Sand i Akademikerne og Natalia Zubillaga i LO klare til streik.

Kampklar: Øystein Sand i Samfunnsøkonomene (Akademikerne) mener det er verdt å kjempe for tariffavtalen de har i dag. Kampklar: Øystein Sand i Samfunnsøkonomene (Akademikerne) mener det er verdt å kjempe for tariffavtalen de har i dag.

I de fleste lønnsoppgjør er det konflikter mellom de ansattes fagforeninger og arbeidsgiverne som kan ende i streik. I lønnsoppgjøret i staten er det litt annerledes: Konflikten står på mange måter mellom ulike fagforeninger, og avhengig av hvem som vinner fram, kan det føre til at de andre går i streik.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Natur

Mer enn en tredel av arealet i Grane kommune er vernet. Det bør ikke kommunen tape på, mener ordfører Raymond Fagerli (Sp).

Ytre høyre

Årsaken til ytre høyre-partiet AFDs maktopp­visning viser tilbake til indu­stri­døden i Øst-Tyskland, sier Astrid Sverres­dotter Dypvik.

Kriminelle i barnevernet

En ny enhet i det statlige barne­ver­net skal ta styring over de private barne­vern­s­el­ska­pene.