Svalbard

Sp og SV trosser regjeringens mål for Svalbard

Senterpartiet vil starte opp ny kullgruve. SV krever at antall boliger økes. Begge partier trosser nå regjeringens uttalte mål for Svalbard.

Folk i husan: Regjeringen vil ha færre boliger og folk i Longyearbyen. SV og Senterpartiet mener folketallet bør øke med 500, og at det satses på flere boliger. Her de karakteristiske «spisshusene». Foto: Ole Magnus RappFolk i husan: Regjeringen vil ha færre boliger og folk i Longyearbyen. SV og Senterpartiet mener folketallet bør øke med 500, og at det satses på flere boliger. Her de karakteristiske «spisshusene». Foto: Ole Magnus Rapp

Regjeringen har et klart mål om at folketallet i Longyearbyen holdes nede, og ikke overstiger dagens 2500. Målet er også en mer norsk befolkning. Antallet boliger skal ikke økes, og regjeringen har i år stengt den siste norske kullgruva.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Datasenter

I 2024 ba Stortinget regje­ringen om et forbud mot krypto­ut­vinning i datasentre. Det blir stadig flere krypto-datasentre, men forbudet uteblir.

Arbeidsliv

I tre år har LO i Sverige forsøkt å streike fram tariff­av­tale med Tesla. Nå gir de opp.

Oljefondet

Ni måneder etter at Etikkrådet ble satt på pause, sier tidligere rådsmedlem Cecilie Hel­les­tveit at Norge har mistet makt som pådriver for etiske inves­te­ringer.