Nordisk råd

Synsproblemer

Høyreintellektuelle i Danmark leter med lys og lykte etter høyrediktere – men uten å ha lesebrillene på.

Poesisalong i eteren: Frederik Lind Køppen gjestet tv-programmet Deadline i forrige uke. Bak fra venstre: litteraturkritiker Lars Bukdahl og programleder Christian Bennike. Foto: DRPoesisalong i eteren: Frederik Lind Køppen gjestet tv-programmet Deadline i forrige uke. Bak fra venstre: litteraturkritiker Lars Bukdahl og programleder Christian Bennike. Foto: DR

Onsdag i forrige uke kulminerte nok en meningsløs litteraturdebatt i tv-programmet Deadline i Danmarks Radio, rikskringkasterens flaggskip for nyheter som går bak nyhetene. Det store emnet var: Fins det en høyreorientert poesi i Danmark? Og er den verdt å lese?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Intervju

Litte­ra­tur­kri­tikkens historie er gjennom­syret av krise­be­skri­velser. Men Sissel Furuseth tror neppe kritikken dør med det første.

Essay

Tale til Bokma­ga­sinet på 20-årsdagen.

Kommentar

De siste årenes litterære strøm­nin­ger viser at forholdet mellom menneske og natur kan tenkes mindre hierarkisk.