Analyse

Har Irans mest Israel-­fiendtlige president blitt USAs utvalgte?

Regimebrudd, mystiske reiser og en vill konspirasjon.

ELSKET OG HATET: Omgitt av livvakter vinker daværende president Mahmoud Ahmadinejad til tilhengere fra en bil i Teheran i 2010. FOTO: ATTA KENARE, AFP/NTBELSKET OG HATET: Omgitt av livvakter vinker daværende president Mahmoud Ahmadinejad til tilhengere fra en bil i Teheran i 2010. FOTO: ATTA KENARE, AFP/NTB

I desember 2006 var Irans daværende president, Mahmoud Ahmadinejad, vertskap for en konferanse i Teheran, der formålet var å la historikere fritt dele synspunkter om holocaust. På gjestelista sto folk som den tidligere Ku Klux Klan-lederen David Duke og den franske professoren og dømte holocaustfornekteren Robert Faurisson.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Et parti som offisielt er erklært ekstre­mistisk og en trussel mot demo­kra­tiet kan i morgen vinne reint flertall i en tysk delstat.

Iran

Iran-krigen skulle inn i en mer lavmælt, økonomisk fase. I stedet har den militært blusset opp igjen – to måneder før valget i USA.

Usa

Democratic Socialists of America (DSA) vil forandre USA. Men først må de bli enige om hvordan.