IntervjuBøker

Lykkelig, tross alt

Kan man lappes sammen igjen etter å ha «mislykkes» som forelder? I Susie Boyts «Elsket og savnet» forsøker en selverklært avskiltet mor å kjøpe sitt barnebarn.

Det uutholdelige: – Alle mine bøker tar for seg hvordan vi kan bære det vi ikke kan bære, sier den britiske forfatteren Susie Boyt. Også «Elsket og savnet», som nå kommer på norsk. Foto: Geraint Lewis, Shuttershock/NTBDet uutholdelige: – Alle mine bøker tar for seg hvordan vi kan bære det vi ikke kan bære, sier den britiske forfatteren Susie Boyt. Også «Elsket og savnet», som nå kommer på norsk. Foto: Geraint Lewis, Shuttershock/NTB

Ruth er fullstendig diskvalifisert som mor. Det er i alle fall slik den femtiårige læreren ser det selv. I britiske Susie Boyts roman «Elsket og savnet» fra 2021, som nå foreligger på norsk, får vi innblikk i relasjonen mellom Ruth og dattera Eleanor, som siden tenårene har vært rusavhengig.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturuka

Helsing frå ei heilt normal kvinne i 30-åra som forsøker å nyte årstida medan verda raknar.

Ved veis ende

Bodil Cappelen (1930–2026).

Bøker

Den handi­kap­pede kroppen er en poetisk kropp, mener den danske dikteren. Nå kommer «Crip» på norsk.