Rødts utdanningspolitiske talsperson Hege Bae Nyholt har mer enn 20 års arbeidserfaring fra barnehage, som miljøterapeut i skolen og som baseleder på skolefritidsordningen (SFO).
Hun kjenner seg igjen i SFO-undersøkelsen fra organisasjonen Voksne for barn, som Klassekampen omtalte forrige uke. Et stort flertall rapporterte at barn med særskilte behov ikke har mulighet til å delta på lik linje med andre barn i lek og aktivitet.
– Når skoledagen er slutt, og de går over på SFO, blir de dårligere ivaretatt, og det går på bekostning av den øvrige barnegruppa. Det er sannheten, sier Nyholt.
– Det er den mest slitsomme jobben jeg har hatt i mitt liv, legger hun til.
Vil ha bedre rammer
Rødt fremmet i fjor vår et forslag på Stortinget om en rekke tiltak for å styrke SFO og Aktivitetsskolen i Oslo (AKS), den lokale varianten av SFO. Blant tiltakene var «lovendringer som sikrer at barn med vedtak om særskilt tilrettelegging i skoletida får tilgang på de nødvendige ressursene til å delta i SFO på en likeverdig og inkluderende måte».
Forslaget ble ikke vedtatt. Nyholt mener det viser hvor lav prioritet SFO har.
– SFO er velferdsstatens stebarn, sier hun.
– Det er en fritidsordning. De kan jo bare gå hjem hvis de ikke liker det der?
– Jeg hører om foreldre som heller sender barna hjem til tv og sosiale medier. Det føles tryggere.
– SFO-lederen vi snakket med, ser at de som faller ut, også faller ut av skolen etter hvert.
«SFO er velferdsstatens stebarn.»
— Hege Bae Nyholt, stortingsrepresentant for Rødt
– Det må vi ta på alvor. SFO er en viktig arena for barn. Vi hører veldig ofte at man skal styrke laget rundt eleven. Da må SFO styrkes.
– Hva er deres forventninger til regjeringen?
– At de tar det på alvor. At de barna som har rettigheter, får det hele dagen, og ikke bare halve dagen, eller noen timer. Så må den øvrige barnegruppa ivaretas. De som har vedtak i skolen, må få de samme rettighetene, sier Nyholt.
– Hva vil Rødt gjøre?
– Det vi vil gjøre nå, er å ta en ny runde med fagforeningene om hvordan sørge for bedre rammer for SFO.
Flere barn med behov
Gratis SFO startet som gratis aktivitetsskole i prioriterte bydeler i Oslo i 2016. Siden ble dette en kampsak for SV, både lokalt og nasjonalt.
Fra 2024 har barn i hele Norge dette tilbudet fra 1.–3. klasse.
Sunniva Holmås Eidsvoll har vært med på denne reisa. Hun er utdanningspolitisk talsperson i SV og tidligere byråd for oppvekst og kunnskap i Oslo.
– «Gratis SFO knakk oss», sies det i rapporten. Innførte dere en velferdsreform det ikke var dekning for?
– Nei, SFO-reformen har vært veldig vellykka. Nesten alle barna deltar. Det var formålet. Det var helt uakseptabelt at SFO, som er et tilbud til alle, har vært en ekskluderende arena. Nå har alle barn mulighet til å være med i fellesskapet. Sånn var det ikke før.
Eidsvoll peker på en utvikling som har skutt fart samtidig som at gratis SFO er blitt tilgjengelig for flere: Antall barn med ADHD og diagnoser innen autismespekteret øker.
– Det er ingen tvil om at det må komme flere ansatte i SFO sånn som situasjonen er nå, sier hun og viser til at barn med særskilte behov allerede har rettigheter i opplæringsloven.
– Hvis det er nødvendig å tydeliggjøre det i lov eller forskrift, så vil vi følge opp det med statsråden, sier hun.
Hun legger til at SV i statsbudsjettet for 2025 sørget for 500 millioner ekstra for å styrke SFO.
I en e-post til Klassekampen peker statssekretær i Kunnskapsdepartementet Øyvind Jacobsen (Ap) på at SFO-tilbudet er kommunenes ansvar. Jacobsen viser i likhet med SV til millionene som ble bevilget i statsbudsjettet i 2025 og videreført i 2026.



