DebattVindkraft

Vindkraft­mot­standen ­saboterer klimakampen

Klimastreik for vindmøller? Fornybarutbyggingen i Norge står i praksis på stedet hvil, mener Frøya Skjold Sjursæther. Her fra klimastreiken foran Stortinget i 2019. Foto: Andrea GjestvangKlimastreik for vindmøller? Fornybarutbyggingen i Norge står i praksis på stedet hvil, mener Frøya Skjold Sjursæther. Her fra klimastreiken foran Stortinget i 2019. Foto: Andrea Gjestvang

Det bygges ikke ut vindkraft i Norge i dag. Rødt, Senterpartiet og Fremskrittspartiet sier kategorisk nei til all vindkraft, mens resten av partiene er knust stille. Jeg ble med i politikken på klimastreik i 2018 fordi jeg brenner for at Norge skal være med å løse klimakrisen. Nå skriver jeg, fordi det haster at vi som genuint bryr oss om klima, kommer oss på banen: Hvis ikke vi gidder å forsvare vindkraften nå, er det klimaet som taper.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Munch-museet

Munch og den ubeha­ge­lige kunsten å prioritere

Utgangspunktet for en diskusjon om prioriteringer ved Munch bør være at institusjonen har et relativt spisset arbeidsfelt der Edvard Munchs livsverk står i sentrum. Gjennom Stenersen-samlingen, som er en periodesamling av norsk modernisme fra 1900–1940 og ikke en samling av samtidskunst, forsterkes dette fokuset. Ønsket om å aktualisere Munch gjennom utstillinger av ny kunst krever derfor en tydelig begrunnelse: Valgene må kaste nytt lys over samlingene og gi publikum en dypere forståelse av Munch og Stenersen-samlingen. Museet må forstås som et arbeidsfellesskap rettet mot et felles mål: en forsvarlig forvaltning og formidling av arven etter Munch. Det kan argumenteres for at man i en økonomisk krisetid må skille mellom kjerneoppgaver knyttet til forvaltning av den fysiske samlingen og mer perifer aktivitet. Det er et argument for en skjerming av enkelte faggrupper. Det er et syn jeg ikke deler: Fagligheten ved et museum er knyttet til alle funksjoner.

Stad skipstunnel

Med all respekt

Jeg ser det er flere innlegg i Klassekampen til støtte for Stad skipstunnel. Men all respekt for de som driver skipsfart opp og ned langs vestlandskysten i all slags vær: Er det egentlig så lurt å borre et hull gjennom Stadlandet som de kan passere gjennom? Er det ikke bedre for de minste båtene å ligge til havn noen timer, og for de litt større å passere godt utenfor skjær og grunner langs kysten? I storm fra nord vil vannet i fjorden stue seg opp på nordsida av tunnelen. Blir det ikke da vanskelig å manøvrere båten inn og ut av fjordene og tunnelen, og blir det ikke sterk strøm gjennom tunnelen? Burde ikke vestlendingene heller få betalt for å la være?.

Utviklingspolitikk

Et ekte vendepunkt?

Regjeringen har varslet et «Vendepunkt» i norsk utviklingspolitikk. Bistandsmilliardene skal brukes til større nytte for norsk næringsliv. Det er en fornuftig ambisjon. Skal målet nås, må bistandspolitikken bli del av en mer strategisk utenriksøkonomisk politikk enn Norge har ført til nå. I slutten av april møttes 166 medlemsland i Verdens handelsorganisasjon (WTO) på ministernivå i Yaoundé, hovedstaden i Kamerun. Det ble en katastrofe. Verken Norge eller andre medlemsland var rede til å diskutere premissene for avtalen. Under WTO-avtalens bestemmelser spiller det ingen (eller i beste fall: svært liten) rolle hvordan en vare eller tjeneste er produsert.