Politikk

Brenna advarte Søreide timer før avgifts­kuttet

Timer før Stortinget stemte for å kutte i drivstoffavgiftene, tok Ap-nestleder Tonje Brenna personlig kontakt med Høyre-leder Ine Eriksen Søreide for å advare mot vedtaket.

NÅDDE UT: Parlamentarisk leder i Ap Tonje Brenna, her på kontoret sitt på Youngstorget i Oslo, ringte Høyres leder Ine Eriksen Søreide for å advare mot kutt i drivstoffavgifta. Foto: Rikke Løe HovdalNÅDDE UT: Parlamentarisk leder i Ap Tonje Brenna, her på kontoret sitt på Youngstorget i Oslo, ringte Høyres leder Ine Eriksen Søreide for å advare mot kutt i drivstoffavgifta. Foto: Rikke Løe Hovdal

Idet kampen om drivstoffavgiftene i Stortinget nådde sitt dramatiske høydepunkt før påska, foregikk et til nå ukjent spill i kulissene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Våpenproduksjon

Regje­ringen setter av milliarder til våpen­pro­duk­sjon. Derfor forventer Stortinget at det settes tydelige krav til produ­sen­tene. Rødt vil ha forsik­ringer om at norske våpen ikke benyttes i an­greps­krig.

Ministernes mester

Ingen energi­mi­nister har sete lengre enn elekt­ro­mon­tøren Terje Aasland. Men noko særleg ny kraft­pro­duksjon har det ikkje blitt mens Aasland har styrt.

Ministernes mester

For Tungt engasje­ment, mener ekspertene