Ideer

Tar frankfurterne i forsvar

Gabriel Rockhills refs av Adorno og ­Horkheimer bidrar bare til å mistenkeliggjøre kapitalisme­kritikken, mener Arild Linneberg.

I LOMMA PÅ CIA? Sammen med Max Horkheimer var Theodor W. Adorno (bildet) den ledende skikkelsen innen Frankfurterskolen. I en ny bok av Gabriel Rockhill får han så hatten passer. Foto: Magno/GettyI LOMMA PÅ CIA? Sammen med Max Horkheimer var Theodor W. Adorno (bildet) den ledende skikkelsen innen Frankfurterskolen. I en ny bok av Gabriel Rockhill får han så hatten passer. Foto: Magno/Getty

– Det er vanskelig å komme utenom dybden i Frankfurterskolens samfunnskritikk, sier litteraturforsker Arild Linneberg.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Thomas Lundbo i Overset­ter­for­eningen mener forlagenes bruk av KI kan bidra til å undergrave støtte­ord­nin­gene i det norske litte­ra­tur­feltet.

Kulturtirsdag

Tysklands paviljong preges under årets Vene­zia­bien­nale av fasaden til en østtysk boligblokk – og hverdags­gjenstandene til folk som i 1989 fikk livet snudd på hodet.

Kulturuka

Vi vet ikke lenger hvordan verden rundt oss fungerer. Selv har jeg sittet en uke i Sigrun Bergs vevstue og gruet meg til å sy en hempe på bunaden.