Design

Nasjo­nal­fø­lelse i sømmene

Langslagets VM-drakter slaktes og hylles for sitt viking-preg. Men fotballhistorien viser at Norge langt fra er aleine om å spille på nasjonale symboler.

Klassiker: Mexicos hjemmedrakt under VM i 1998 hadde motiver og mønstre inspirert av landets historiske aztekerkultur. Her jubler Luis Hernandez for scoring. Foto: Colorsport/REX/NTBKlassiker: Mexicos hjemmedrakt under VM i 1998 hadde motiver og mønstre inspirert av landets historiske aztekerkultur. Her jubler Luis Hernandez for scoring. Foto: Colorsport/REX/NTB

I forrige uke lanserte Norges Fotballforbund draktene skal spille med i sommerens fotball-VM. Det skjedde ikke uten debatt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Tyskland

AFD går til angrep på «antitysk kultur» og truer med å ta stats­støt­ta fra insti­tu­sjoner som ikke føyer seg. Men teater­sjefen i Magdeburg vil holde på som før.

Kunst

Forteller tolv versjoner av den samme historien om Nikolai Astrup

Bøker

Men­neske­skapt litteratur drukner i KI-titler