Cuba

Livsviktige leger blir kastet på dør

Et ledd i USAs isolasjon av Cuba, sier Maria Canil om deportasjonen av kubanske leger.

Slutt: I februar 2024 ankom 100 kubanske leger Honduras. De skulle være på et to års langt brigadeoppdrag i landet. Nå sendes de ut. Foto: ORLANDO SIERRA, AFP/NTBSlutt: I februar 2024 ankom 100 kubanske leger Honduras. De skulle være på et to års langt brigadeoppdrag i landet. Nå sendes de ut. Foto: ORLANDO SIERRA, AFP/NTB

Det var både tårer og applaus for de 170 kubanske legene som tok farvel med Honduras i forrige uke. «Vi takker for tilliten. Det har vært en ære. Jeg håper vi har bidratt med vår medisinkompetanse til de mest utsatte og sårbare i samfunnet», sa Armando Castillo, koordinator for den kubanske medisinbrigaden på flyplassen i Tegucigalpa.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Storbritannia

Andy Burnhams regjering skal endre Storbri­tannia. Ifølge venstre­si­de­pro­filen Aaron Bastani handler prosjektet likevel først og fremst om overle­velse.

Bistand

20 millioner mennesker mistet livsviktig behandling mot hiv da USAID stengte ned. Nå slår FN alarm om at stadig flere land kutter støtta.

Usa og iran

USA sender militærfly til Israel, samtidig som de bomber flere mål i Iran. Donald Trump vil neppe lykkes med sin strategi, mener Egypts tidligere viseuten­riks­mi­nister.