Kriminalitet

Politiet: Kriminelle nettverk utgjør en betydelig trussel

Kriminelle nettverk, cyber­­­­angrep og utnyttelse av statsordninger vektlegges i politiets trussel­vurdering.

Har eksplodert: I september i fjor ble det detonert en granat ved Pilestredet i Oslo som en del av en oppgjør i et kriminelt nettverk. Foto: Terje Pedersen, NTBHar eksplodert: I september i fjor ble det detonert en granat ved Pilestredet i Oslo som en del av en oppgjør i et kriminelt nettverk. Foto: Terje Pedersen, NTB

«Det siste året har kriminelle nettverk i økende grad rekruttert og brukt mindreårige til alvorlige voldsoppdrag i Norge. Dette påvirker den alminnelige tryggheten i det offentlige og digitale rom», står det i politiets trusselvurdering som er lagt fram i år.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.

Smarttelefon

Først tok psyko­lo­gene til orde for en 18-årsgrense på smart­te­lefon. Nå følger legene etter i et støtte­opp­rop. Hittil har de fått over 700 sig­na­turer, ifølge initia­tiv­taker Charlotte Lunde.