Politikk

Høyre er splittet om lobbyregister

Stortingsrepresentant for Høyre Tage Pettersen mener det er prinsipielt riktig å innføre et lobbyregister, men partikollega Anna Molberg sier tvert nei.

I løpet av våren skal Stortinget ta stilling til et forslag fra Venstre om å utrede et lobbyregister for Stortinget og regjeringen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Drivstoff

Folk i Finnmark må vente på trygda før dei har råd til å reise til sjukehus, seier Pasient­fokus-leiar Irene Ojala. Ho krev at drivstoff­av­gif­tene blir kutta.

Eu

Ja-sida tror EU vil straffe Norge og Island, etter at islen­din­gene stemte nei om å gjenoppta forhand­lin­gene om medlemskap. EU-lobbyist Audun Lysbakken mener de kan ta det helt med ro.

Eidsavlegginga

I går svor kong Haakon VIII eiden til den norske Grunnlova og dei norske lovene. Dermed underlegg han seg folket.