Teater

Søker skogens einsemd

Det djupt eksistensielle og sivilisasjons­kritiske må vike for surrealistisk underhaldning i Hålogaland Teaters tolking av «Doppler».

FOLKSAMT: Doppler søker einsemda i skogen, men paradokset er at han i staden skapar eit nytt samfunn. FOTO: MARIUS FISKUMFOLKSAMT: Doppler søker einsemda i skogen, men paradokset er at han i staden skapar eit nytt samfunn. FOTO: MARIUS FISKUM

Doppler

Hålogaland Teater, Scene Øst

Av: Erlend Loe

Dramatisert av: Tomi Janežič

Regi: Petter Næss

Scenografi og kostyme: Dagny Drage Kleiva

Lysdesign: Erlend Østrem Nielsen

Med: Jørn-Bjørn Fuller-Gee, Gina Lindås Theodorsen og Jonas Delerud med fleire

I 1854 skreiv den amerikanske filosofen Henry David Thoreau den sivilisasjonskritiske romanen «Walden» etter å ha budd eit par år ute i villmarka i Massachusetts. Boka er blitt ein klassikar og ei kultbok for mange. Nøyaktig 150 år etter ga Erlend Loe ut romanen «Doppler» om den tilsynelatande vellukka Andreas Doppler.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Teater

Teater

Male Fantasies

«Male Fantasies» er et tankeeksperiment: Hvordan oppstår frihet og hvilken kraft bor i kampen for den?

Teater

Peeropolis

Ei musikalsk reise inn i Peer Gynts indre – ny­­­­skapande og annleis, men likevel tru mot Ibsens tekst.

Teater

Mina og Grise­fis­ken

Underhaldande og i overkant mangslungen familiemusikal med alvorlege undertonar.