Essay

Historisk slakt

I Torgeir E. Sæveraas’ voldsomme oppgjør med norsk litteratur om krigen stiller bedrevitersk harme eventuelle innsikter i skyggen.

Torgeir E. Sæveraas

Om ­krigen – og ­litteraturen

Dreyers ­Forlag 2026, 252 sider

Under lesingen av etterskriftet i Torgeir E. Sæveraas’ nye bok sperrer jeg for alvor øynene opp. Etter å ha sitert fra regjeringens ferske totalberedskapsmelding, blant annet om desinformasjon, skriver han: «Hva har det i et slikt perspektiv å si at enkelte norske forfattere i sin omgang med krigen og okkupasjonstiden forvandler litteraturen til et samfunnsundergravende instrument som til dels eksplisitt utfordrer nettopp de samfunnsfunksjonene som er nødvendige for å møte krise og krig på en god og hensiktsmessig måte?» Han fortsetter på illlevarslende vis: «Kan vi gjøre noe med det? Og burde vi egentlig gjøre noe med det?»

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Blad, blad, blad

Hva rører seg i rørsla?

Intervju

Erlend O. Nødtvedt har brukt ei reinare romanform for å drama­ti­sere klasse­kam­pen i Bergen anno 1920. Ikkje eingong Lilli Bendriss har fått plass.

Nordisk råd

Når tårene brenner bak øyelokkene og hårene reiser seg på armene, da vet du at det er poesi.