Analyse

Trumps krigs-Prince kjemper om mineraler for USA i Kongo

USAs globale krig mot Kina utspiller seg midt i Afrika.

I ilden: Grunnleggeren av leiesoldat-selskapet Blackwater, Erik Prince, er for tida i DR Kongo, hvor han er involvert i kamper mot opprørsstyrker. Mange tror at det er en del av USAs innsats for å sikre seg landets mineraler. Foto: Gerardo MENOSCAL, AFP/NTBI ilden: Grunnleggeren av leiesoldat-selskapet Blackwater, Erik Prince, er for tida i DR Kongo, hvor han er involvert i kamper mot opprørsstyrker. Mange tror at det er en del av USAs innsats for å sikre seg landets mineraler. Foto: Gerardo MENOSCAL, AFP/NTB

Den Rwanda-støtta opprørsstyrken AFC/M23 møtte plutselig overmakta da de nylig havnet i strid i byen Uvira i Den demokratiske republikken Kongo.

Rapport fra Kamerat Gu

Få Gustav Gillunds Kina-brev

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa

Mens Aipac bruker rekord­beløp på å støtte Israel-vennlige demo­kra­tiske kandidater fram mot mellom­valget, mener venstre­si­de­profil Daniel Denvir at den progres­sive bølgen ikke lar seg stoppe.

Spania

Ceuta-beboer kaller migra­sjons­bølgen hjerte­skjæ­rende og spør hvorfor Marokko tillater dette.

Analyse

USAs ferske Cuba-rapport: Lesningen er nesten komisk