Kunst

Uforståelig fugletale og gufne kyborger

Ann Lislegaards enorme ugle ser unektelig ut som en ugle og høres ut som en ugle, men er den egentlig en ugle?

Fengslende: Ann Lislegaards 3D-animerte kyborg-selvportrett er guffent, men vanskelig å ta øynene fra. Foto: Øystein ThorvaldsenFengslende: Ann Lislegaards 3D-animerte kyborg-selvportrett er guffent, men vanskelig å ta øynene fra. Foto: Øystein Thorvaldsen

Animoid

Ann Lislegaard

Henie Onstad Kunstsenter, Bærum

Kuratert av Susanne Østby Sæther

Står til 19. april.

Bekymringen melder seg nesten umiddelbart: Hører jeg dårlig? Eller forstår jeg ikke engelsk? Å gå tettere på Ann Lislegaards videoverk «Oracles, Owls … Some Animals Never Sleep» er til ingen nytte. Selv ikke når jeg lukker øynene og vender øret mot den enorme skjermen, får jeg med meg mer enn bruddstykker av det ugla forteller.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Munch på tegne­lof­tet

Ved hjelp av kunstig intelligens har Munchmuseet laget dataspill av tegningene til Edvard Munch. Har det noe for seg, eller er det en gimmick?

Anmeldelse

I dyrenes rike

Lillebet Foss’ kunst og liv var begge alt annet enn gjennomsnittlige.

Kunst

Atmosfæren på 1030 hekto­pas­cal

Ludvig Eikaas og Harald Lyche er visst ikke så ulike likevel.