Kriminalitet

Eit fleirtal av drapspersonar er utan arbeid

Arbeidsledige og trygda er overrepresentert i drapsstatistikken, ifølge ein fersk Kripos-rapport.

Sårbar gruppe i fokus: Arbeidsledige og trygda er overrepresenterte i drapsstatistikken, ifølge Kripos-rapport. Illustrasjonsfoto: Heiko Junge, NTBSårbar gruppe i fokus: Arbeidsledige og trygda er overrepresenterte i drapsstatistikken, ifølge Kripos-rapport. Illustrasjonsfoto: Heiko Junge, NTB

Aldri før har det vore registrert færre drap i Norge enn i 2025, då 19 personar blei drepne. Det siste tiåret har det til saman vore registrert 300 drap, utført av 297 gjerningsmenn. Det viser den ferske rapporten «Nasjonal drapsoversikt», som Kripos står bak.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Tronskiftet

Pride-ar­ran­ge­menter avlyses, partier vil avstå fra politisk aktivitet og LO tar vervepause. Alt for å vise respekt for kongen.

Barnevern

Til februar i fjor hadde Kjersti Toppe øverste ansvar for barne­ver­net i Norge. Nå kaller hun avdek­kingen av kriminelle i barne­ver­net en politisk skandale.

Tronskiftet

Før helga gjekk Ap og Frp saman om reglar for kva Stortinget ikkje kan gjere fram til konge­grav­ferda. I dag kan reglane bli endra.