Midtøsten

Takker USA for våpen­hvile­av­tale

De kurdiskledede styrkene har fått gjennomslag for viktige krav i Syria. Nå takker de USA og Frankrike.

SKJØR OMVELTNING: SDF-soldater som ble drept under sammenstøt med syriske regjeringsstyrker, ble begravet i Qamishli på onsdag. Nå skal regjeringsstyrkene utplasseres i byen. FOTO: Baderkhan Ahmad, AP/NTBSKJØR OMVELTNING: SDF-soldater som ble drept under sammenstøt med syriske regjeringsstyrker, ble begravet i Qamishli på onsdag. Nå skal regjeringsstyrkene utplasseres i byen. FOTO: Baderkhan Ahmad, AP/NTB

I flere uker har de kurdiskledede styrkene i Nordøst-Syria (SDF) mistet kontrollen over stadig større områder, mens de syriske regjeringsstyrkene har rykket framover. Den autonome administrasjonen i Nordøst-Syria, også kjent som Rojava, var i ferd med å falle.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Jemen-krigen

Houthi-militsen angriper flyplasser i Saudi-Arabia, som har bedt om hjelp fra allierte i regionen. Samtidig raser krigen videre i Jemen.

Intervju

Å anklage venstre­sida for å være antise­mit­tiske er en måte å gi samarbeid med ytre høyre legi­ti­mitet på, mener Jacobin-redaktør David Broder.

Analyse

USA bruker sin kontroll over Iraks oljeinn­tekter til å presse landets regjering til å føye seg etter sine krav.