Canada

Carney-doktrinen settes på sin første prøve

Trump truer Canada med 100 prosent toll hvis landet inngår et økonomisk partnerskap med Kina. Samtidig ønsker flere vestlige ledere å følge i Carneys fotspor.

Ser mot Kina: Canadas statsminister Mark Carney er langt fra den eneste tradisjonelle allierte av USA som nå søker økt økonomisk samarbeid med Kina. Her holder han en pressekonferanse i Beijing, 16. januar i år. Foto: Vincent Thian, AP/NTBSer mot Kina: Canadas statsminister Mark Carney er langt fra den eneste tradisjonelle allierte av USA som nå søker økt økonomisk samarbeid med Kina. Her holder han en pressekonferanse i Beijing, 16. januar i år. Foto: Vincent Thian, AP/NTB

Canadas statsminister Mark Carney har iverksatt et drastisk forsøk på å forsvare landet fra dypere avhengighet av et ustabilt og fiendtlig USA. Forsøket innebærer blant annet et «strategisk partnerskap» med USAs geopolitiske rival – Kina.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Vestbredden

Boset­ter­volden på Vest­bred­den får deler av det israelske militæret til å slå alarm. Samtidig frykter enkelte i IDF at Netanyahu selv kan legge til rette for en opp­trap­ping fram mot valget.

Island

Snart avgjøres det om islen­din­gene skal gjenoppta EU-for­hand­lin­gene.

Icc

I juni advarte stats­sek­retær Andreas Motzfeldt Kravik mot å overprøve dommer­pa­nelet som sa at sexan­kla­gene mot ICC-aktor Karim Khan ikke var bevist. I juli ble Norge likevel med på å avsette ham.