Bøker

Nobelpris i én dag

For 100 år siden skjedde det som er blitt kalt norsk kultur­journalistikks største tabbe. Men hoved­personen selv holdt maska.

Den store skuffelsen: For 100 år siden ble Olav Duun feilaktig utpekt som vinner av Nobels litteraturpris i Aftenposten. Selv bedyret forfatteren at han aldri hadde «trodd på sjøormen». Foto: Anders Beer Wilse, 1936Den store skuffelsen: For 100 år siden ble Olav Duun feilaktig utpekt som vinner av Nobels litteraturpris i Aftenposten. Selv bedyret forfatteren at han aldri hadde «trodd på sjøormen». Foto: Anders Beer Wilse, 1936

En novemberdag i 1926 sto det friske blomster på pulten til folkeskolelærer Olav Duun i Holmestrand. Ingen ringere enn byens politimester hadde troppet opp på skolen med buketten: Nå skulle elevene få se hvilken storhet de hadde med å gjøre i det daglige.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Amedi­a­stif­telsen har kjøpt forlaget Aschehoug. – Feil eier, sier den svenske bokbran­sje­ve­te­ranen Lasse Winkler.

Kommentar

Avisfolk skal redde et forfallent forlagshus. Hva kan gå galt?

På tampen

«Fjord» er filmen som svarar til det venstre­po­li­tiske oppgjeret med «woke 1.0».