Analyse

Må vi angripe Trumps oligarker for å redde Grønland (og oss selv)?

Europas fiender finnes i Davos.

DONALD TIL DAVOS: Aktivister i Sveits demonstrerer mot Davos-besøket fra Donald Trump. Foto: Michael Buholzer, Keystone via AP/NTBDONALD TIL DAVOS: Aktivister i Sveits demonstrerer mot Davos-besøket fra Donald Trump. Foto: Michael Buholzer, Keystone via AP/NTB

Midt i dramaet om Grønland kommer både Donald Trump og Jonas Gahr Støre i dag til Verdens økonomiske forum i Davos. Denne årlige sammenkomsten i de sveitsiske alper har i tiår vært boltreplass ikke bare for verdens politiske eliter – men også for milliardærer som vil forme verden i sitt bilde uten hensyn til plagsomme lover og demokrati.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Et parti som offisielt er erklært ekstre­mistisk og en trussel mot demo­kra­tiet kan i morgen vinne reint flertall i en tysk delstat.

Iran

Iran-krigen skulle inn i en mer lavmælt, økonomisk fase. I stedet har den militært blusset opp igjen – to måneder før valget i USA.

Usa

Democratic Socialists of America (DSA) vil forandre USA. Men først må de bli enige om hvordan.