Kommentar

Canada tar grep om egen utenriks­po­litikk

Vil beskytte autonomi gjennom Kina-partnerskap.

Canada har kanskje vært USAs mest lydige allierte i det globale oppgjøret med Kina. I en årrekke har landet jabbet etter USAs retorikk om at Kina undergraver verdensordenen og deltatt i koordinerte straffetoller mot kinesisk industri. I 2018 medvirket Canada dessuten til arrestasjonen av Huawei-direktørens datter, Meng Wanzhou, på amerikansk ordre – en sak som sendte Canadas forhold til Kina i dypfryseren.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kommentar

«Matilda» er ein under­hal­dande og humo­ristisk fami­lie­mu­sikal, litt ujamn, men med speleglade ungar som gjer meir enn halve opplevinga.

Filmfes­ti­valen i Rotterdam er en på­min­nelse om bredden i inter­na­sjonal film.

Det er solid borgerlig flertall på ny februar­må­ling. Ap er godt i siget, men Frp er fremdeles landets største parti. Sps vandring i skyggenes dal svekker det rødgrønne alter­na­tivet.