Kommuner

Finnmark Høyre vil samle fylket i én kommune

Finnmark Høyre vil gå fra 18 til 1 rådhus i Finnmark. SV-ordfører Cato Kristiansen i Loppa rister på hodet over planene.

Reform: Varaordføreren i Finnmarks minste kommune, Loppa, kan tenke seg å gjøre hele fylket om til én stor kommune. Bildet viser bygda Nuvsvåg i Loppa kommune, tatt i en tidligere anledning. Foto: Anniken C. MohrReform: Varaordføreren i Finnmarks minste kommune, Loppa, kan tenke seg å gjøre hele fylket om til én stor kommune. Bildet viser bygda Nuvsvåg i Loppa kommune, tatt i en tidligere anledning. Foto: Anniken C. Mohr

Ståle Sæther, leder i Finnmark Høyre, er også varaordfører i Finnmarks minste kommune, Loppa. Han synes forslaget fra Høyre sentralt om mer kommunesammenslåing er godt og nødvendig.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Miljø

Halvparten av spekk­hog­gerens unger dør på grunn av miljø­gif­ter. En «cocktail» av usynlig gift er i ferd med å knekke havets tøffeste dyr.

120 personer har søkt om opp­reis­ning etter trygde­skan­dalen i 2019. Alle har fått avslag. Statens egen klagenemnd anklager nå staten for å hemme­lig­holde en rapport som kunne snudd utfallet.

Forskning

Forsvaret går sammen med sivile forskere i en ny stor­sat­sing for å undersøke hvordan klimakrisa påvirker forsvaret av Norge.