På tampen

Dum og dummere

Dumhet er et vern mot kritikk. Dét er Trump smart nok til å skjønne.

KVAKK-KVAKK: Intervensjon i Colombia? «Høres bra ut for meg!» Marco Rubio som president på Cuba? «Høres bra ut for meg!» Foto: Alex Brandon, AP/NTBKVAKK-KVAKK: Intervensjon i Colombia? «Høres bra ut for meg!» Marco Rubio som president på Cuba? «Høres bra ut for meg!» Foto: Alex Brandon, AP/NTB

Hvorfor snakker vi ikke mer om Donald Trumps dårskap? Trolig for ikke å fornærme tilhengerne hans. Så er det heller ikke spesielt god debattskikk å anklage meningsmotstandere for å være lallende idioter. Problemet er at den amerikanske presidentens dumhet er av en art som får alle argumenter – ikke minst de saklige – til å smelte som saftis under gloheit Florida-sol.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Film

Eivind Landsviks debutfilm er eit usensa­sjo­na­listisk svar på sensa­sjo­nelle skild­rin­gar av ung ambisjon og depresjon.

Sosiale medier

Videoer laget med KI gjenskaper livet i tyske konsen­tra­sjons­leirer og blir sett av tusenvis. Kan bidra til jødehat, advarer forsker.

Musikk

Israel har prøvd å påvirke utfallet av Eurovision i flere år. Palestina­komiteen er ikke overrasket.