Grønland

Deltar i europeisk initiativ

Frankrike vil samle de europeiske landene om et felles svar på USAs press på Grønland. Nå sier Utenriksdepartementet at Norge vil ta del i initiativet.

Iskaldt: Fregatten «Otto Sverdrup» er med i styrken som øver i Arktis, her i Isfjorden på Svalbard. Norge kan sammen med blant annet Tyskland og Frankrike være på med et felles europeisk svar om USA gjør alvor av militære trusler mot Grønland. Foto: Ole Magnus RappIskaldt: Fregatten «Otto Sverdrup» er med i styrken som øver i Arktis, her i Isfjorden på Svalbard. Norge kan sammen med blant annet Tyskland og Frankrike være på med et felles europeisk svar om USA gjør alvor av militære trusler mot Grønland. Foto: Ole Magnus Rapp

Frankrike jobber med europeiske partnere for å lande en plan om hvordan de skal svare hvis USA gjør alvor av trusselen om å overta Grønland.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kongens død

Stavanger let 100 flagg­sten­ger stå nakne. Etter reaksjonar frå folk og folkevalde, valde kommunen å snu.

Barnevern

Allerede i 2024 avdekket tilsyn lovbrudd på Be­viss­tungs barneverns­institusjon. I august i år bodde fortsatt barn på insti­tu­sjonen.

Reportasje

Pumpe­pri­sen sprett i vêret. Konkurranse­tilsynet meiner at konkur­ransen mellom bensin­sta­sjo­nane er for svak.