Forsvar

Vil ha hver fjerde ungdom i uniform

Forsvaret vil øke andelen ungdom i førstegangs­tjenesten fra 15 til 25 prosent.

Lunsj: En ny brigade er opprettet i Finnmark, og den skal om få år telle minst 5000 soldater. Her fra spisemessen ved Garnisonen i Porsanger. Foto: Ole Magnus RappLunsj: En ny brigade er opprettet i Finnmark, og den skal om få år telle minst 5000 soldater. Her fra spisemessen ved Garnisonen i Porsanger. Foto: Ole Magnus Rapp

I fjor ble det tatt inn 400 flere til førstegangstjeneste enn planlagt, i år vil økningen bli enda høyere. Spesielt Hæren trenger flere, men også Sjøforsvaret, Luftforsvaret og Heimevernet skal økes vesentlig i årene som kommer.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Politi­in­spektør Rune Solberg Swahn mener det er behov for bedre kontroller for å hamle opp med krimi­nelles utnyttelse av offentlige systemer.

Trygdeskandalen

Nav-gransker er kritisk til statens opprydning etter trygde­skan­dalen

Iran-krigen

Under krigen mot Irak hentet USA ut krigs­ma­te­riell fra lagre på norsk terri­to­rium. Rødt krever nå en garanti mot at det samme skjer i Iran-krigen.