Sametinget

Vurderer ny skatt til ­Sametinget

Sametinget frykter for egen økonomi dersom Frp skulle komme til makta. En løsning kan være å kreve inn skatt fra alle som er registrert i det samiske valgmanntallet.

Uenige: Et flertall på Sametinget vil at skatt fra samer skal tilfalle dem. Mindre­tallet er sterkt uenig. Her fra plenums­samlimgen i desember i år. Foto: Ole Magnus RappUenige: Et flertall på Sametinget vil at skatt fra samer skal tilfalle dem. Mindre­tallet er sterkt uenig. Her fra plenums­samlimgen i desember i år. Foto: Ole Magnus Rapp

Sametinget driftes på penger de får over statsbudsjettet. I år var den statlige overføringen på 788 millioner kroner.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Overvåking

Norske fagfor­eninger er med på et storstilt, europeisk opprop med krav om at tek-giganten Palantir kastes ut av offentlig sektor.

Raudt

I eitt av dei sterkaste fylka til Raudt er det full splid om fyrste- og andre­kan­di­daten til fylkes­tinget.

Epstein-saken

Det er lett å skjønne at kontroll­ko­mi­teen ville vise handle­kraft med Epstein-høringen, sier jusspro­fessor Eirik Holmøyvik.