Dikt

Bestemor løper

Gro Dahles bestemordikt er fulle av jubel og hverdag.

Bestemor i trehytta: Gro Dahle hjemme i egen hage. Foto: Anniken C. MohrBestemor i trehytta: Gro Dahle hjemme i egen hage. Foto: Anniken C. Mohr

Gro Dahle

Bestemordikt

Cappelen Damm 2025, 154 sider

I år utgir den imponerende produktive, prisbelønte og populære forfatteren Gro Dahle en 154 sider lang diktsamling med tittelen «Bestemordikt». Som flere av bøkene hennes bygger den på en original idé. Årets bok står fram som en språklig maraton med en energisk, helt fersk bestemor-skikkelse, en slags litterær Grete Waitz, i hovedrollen. Og denne navnløse bestemora går fra start av, med en bitte­liten reservasjon, inn for hele distansen: «Jeg er klar for en maraton / har de gamle joggeskoa på / De får holde»

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Intervju

Litte­ra­tur­kri­tikkens historie er gjennom­syret av krise­be­skri­velser. Men Sissel Furuseth tror neppe kritikken dør med det første.

Essay

Tale til Bokma­ga­sinet på 20-årsdagen.

Kommentar

De siste årenes litterære strøm­nin­ger viser at forholdet mellom menneske og natur kan tenkes mindre hierarkisk.